REGRESNÍ TERAPIE

Regresní terapie je jedinečnou technikou, s jejíž pomocí je možné řešit všechny problémy, kdy příčinou jsou naše negativní vzpomínky, úraz či jiné trauma prožité v minulosti.

Jedná se o zcela flexibilní terapeutický přístup, který se plně přizpůsobuje individuálním potřebám klienta. Provádí se v jednotlivých sezeních nebo jako dlouhodobější terapie.


O regresní terapii

Opakujícím spouštěčem znovuprožívání traumatu nebo jeho projevů mohou být i zdánlivé drobnosti jako určité pachy, zvuky, tón hlasu, typ osoby, specifické situace a místa, která jakkoliv, i třeba nevědomě, připomínají původní traumatický zážitek z minulosti a my jej pak opakovaně prožíváme stejně nepříjemně či bolestivě také v přítomnosti.

Někdy se znovuprožívání projeví jako silná emoční reakce nebo se může somatizovat jako např. bolesti hlavy, zad, končetin, sevření na hrudi, bušení srdce, třes, žaludeční potíže, průjmy, zácpa, nauzea, , ekzém, chronická rýma atd. Z tohoto důvodu se člověk častokrát podvědomě či vědomě snaží spouštěčům vyhýbat, což často vede k omezování jeho sociálního života a každodenních aktivit.

Pro terapii není rozhodující, zda si je klient traumatu vědom či nikoliv, neboť regrese mu umožní hluboký pohled do jeho paměti a rozkryje nevědomé zdroje jeho vlastního prožívání. Výsledkem terapie je uvolnění od traumatu, kde zážitek se stane běžnou vzpomínkou a my už nemáme tendenci jej bolestivě prožívat.

Spadají sem všechny psychické a psychosomatické potíže, jako jsou neurózy, poruchy spánku, příjmu potravy, vztahové problémy, migrény, žaludeční neuróza, bolesti zad a další...



Průběh regresní terapie

V hluboké relaxaci je klient při plném vědomí veden terapeutem, aby slovně procházel situace, ve kterých se jeho potíže nacházejí a které si běžně pamatuje.(např. ucpaný nos, chronická bolest kolene, migrény) Tím se navodí asociace, které klienta navedou k jedné či několika událostem, kde se příčina nachází (např. úraz kolene, hlavy v dětství). Následně klient za pomoci vedení terapeuta prochází svými paměťovými záznamy do své bližší či vzdálenější minulosti a hledá původní paměťový záznam traumatického zážitku a ten poté zpracuje do úplného odeznění emocí a somatik.


Cíl terapie

V terapii klient porozumí vlastním reakcím, mentálním vzorcům a tendencím prožívaní sebe sama. Dojde ke zpracování vnitřních prožitků a klient pak prožívá plnohodnotnější a vitálnější život.


Klienti nejčastěji přicházejí

Porucha spánku, bolesti hlavy, kolene, zad, migrény, stres, úzkosti, vztahové problémy, ztráta milované osoby, žaludeční neuróza, ekzém, astma, chronická rýma, nízké sebevědomí, stud, obětování se pro druhé, strachy z veřejného projevu, výšek, úraz, operace…